Wednesday، 28 June 2017
faaren
خانه > اخبار > افزایش ۲ برابری قیمت جهانی کره بر بازار ایران تأثیری ندارد
0-5405

افزایش ۲ برابری قیمت جهانی کره بر بازار ایران تأثیری ندارد

دبیر انجمن صنایع لبنی از افزایش دوبرابری قیمت جهانی کره خبر داد و گفت: تا اسفند ماه نیاز بازار از موجودی انبارها تأمین می‌شود ولی در صورت عدم کاهش قیمت جهانی، نرخ کره افزایش می‌یابد.

رضا باکری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به طی شدن روند طبیعی صادرات محصولات لبنی به کشورهای همسایه گفت:‌ صادرات به کشورهایی چون عراق، افغانستان، پاکستان، امارات که عمده صادرات کشور را تشکیل می‌دهد، از نظر ارزی در سال جاری تا امروز به اندازه کل ارزش سال گذشته بوده ولی از نظر  حجمی تا کنون حدود 3 درصد کاهش یافته است.

به گفته وی، هنوز صادرات محصولات لبنی به روسیه رونق نیافته است زیرا بازار روسیه 70 سال تحت نظام کمونیستی اداره می‌شد، بنابراین بازار راحتی نیست اما همه فعالان این حوزه همه تلاش خود را برای اوج گرفتن صادرات لبنیات به این کشور می‌کنند.

*افزایش دوبرابری قیمت جهانی کره و عدم تأثیر بر بازار داخل

دبیر انجمن صنایع لبنی با اشاره به اینکه وضعیت بازار صنایع لبنی در داخل کشور نرمال بوده و تغییر خاصی رخ نخواهد داد، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت جهانی کره با افزایش دو برابری روبه رو شده است اما نیاز فعلی بازار تا اسفند ماه با موجودی انبارها تأمین می شود و افزایش قیمتی نخواهیم داشت. البته اگر تا اسفند قیمت جهانی کره کاهش پیدا نکند، با افزایش نرخ کره روبه‌رو خواهیم شد.

به گفته باکری، در صورت عدم کاهش قیمت جهانی کره و تا اسفند ماه، نرخ هر کره 100 گرمی حدود 100 الی 150 تومان افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به بهره‌برداری سامانه یکپارچه زنجیره تأمین تا پایان آذر ماه، خاطر نشان کرد: با شروع به کار این سامانه در بانک کشاورزی،تعادل بهتری در وضعیت شیر و لبنیات ایجاد خواهد شد، زیرا فروشندگان علوفه، دامداران، صنایع لبنی، فروشندگان و مصرف کنندگان در یک چرخه منظمی فعالیت می‌کنند که عرضه و تقاضای متعادل‌تری خواهیم داشت. البته در این چرخه هزینه‌های مالی کاهش یافته و در نهایت به نفع مصرف کننده خواهد بود.

QR code

همچنین ببینید

0-5595

واردات چه کالاهایی برای مرزنشینان مجاز است؟

طبق قوانین و مقررات افرادی که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند مجاز به واردات ۷۱ …