خانه > اخبار > تراز تجاری غذای کشور تا ۱۴۰۴ صفر می‌شود
0-62

تراز تجاری غذای کشور تا ۱۴۰۴ صفر می‌شود

معاون وزیرجهادکشاورزی با بیان اینکه وظیفه وزارت جهاد در بحث تنظیم بازار، تنظیم بازار عمده‌فروشی است، گفت: در تلاش هستیم تا سال ۱۴۰۴ تراز تجاری غذای کشور را به صفر برسانیم.
عبدالمهدی بخشنده در گفت‌وگو با مهر درباره مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی به دلیل حمایت از کشاورزان، مصرف‌کنندگان را نادیده گرفته و در امر تنظیم بازار موفق عمل نکرده است و به همین دلیل هم طی ماه‌های گذشته شاهد نابسامانی‌هایی در حوزه شکر و برنج بوده‌ایم، اظهار داشت: خیر، اینگونه نیست که وزارت جهاد بخواهد اقداماتی را به ضرر مصرف‌کنندگان انجام دهد.
وی اضافه کرد: باید به این موضوع نیز توجه کرد که ۴ میلیون خانوار تولید‌کننده بخش کشاورزی هستند و ۲۰ درصد اشتغال کل کشور در این بخش است. ضمن اینکه بر اساس گزارش بانک مرکزی 5/32 درصد فضای اقتصادی کسب و کار کشور متعلق به حوزه کشاورزی است، بنابراین نمی‌توان تولیدکننده را بدون پشتیبان و حامی رها کرد، آن هم کشاورزی که در شرایطی سخت اقدام به تولید می‌کند.  معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اقلیم کشور ما، سخت و خشن است و کشاورزان باید با اقسام تنش‌های محیطی مبارزه کنند تا محصولی تولید شود، گفت: بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد نیاز کشور به محصولات کشاورزی در داخل تولید می‌شود، در بازار محصولات غذایی همه چیز به وفور یافت می‌شود و کمبودی در این زمینه وجود ندارد.  بخشنده با تأکید بر اینکه باید به‌عنوان یک سیاست اصولی، از کشاورز و تولیدکننده حمایتی منطقی و معقول داشته باشیم، افزود: این سیاست‌ همه کشورهایی است که به دنبال امنیت غذایی خود هستند.  وی همچنین در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه باید بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی جدا شود، اضافه کرد: کسانی که این حرف را می‌زنند، اشتباه می‌کنند و حرف آنان غیرمنطقی است ضمن اینکه وظیفه وزارت جهاد در تنظیم بازار، تنظیم بازار عمده‌فروشی است.
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما در بازار خرده‌فروشی نیستیم بلکه به دنبال این هستیم که کشور با کمبود محصولات اساسی مواجه نباشد، ادامه داد: در بحث خرده‌فروشی اگر اجحافی به مصرف‌کنندگان شود، سازمان‌های دیگر از جمله سازمان حمایت از تولید‌کننده و مصرف‌کننده و سازمان تعزیرات حکومتی مسئول هستند که سازمان‌های مذکور نیز زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی نیستند و در اختیار دستگاه‌های دیگر قرار دارند.
بخشنده تصریح کرد: ما در تنظیم بازار عمده محصولات کشاورزی بسیار موفق عمل کردیم دلیل آن هم این است که الان هیچ‌گونه کمبودی در زمینه هیچ کالایی در کشور وجود ندارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود میزان صادرات و واردات کالاهای کشاورزی به کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود: سیاست اصولی وزارت جهاد کشاورزی این است که هرچه می‌توانیم از واردات کم کنیم و متکی به تولید داخل شویم، در مقابل نیز کالاهایی را که در آنها مزیت داریم، صادر کنیم.
معاون وزیرجهاد کشاورزی با بیان اینکه بر اساس گزارش گمرک، امسال صادرات ما از نظر وزنی مقداری افزایش و وارداتمان نیز تا حدودی کاهش یافته است، اظهارداشت: در حقیقت ما به دنبال توازن تراز تجاری بخش غذای کشور هستیم.
بخشنده اضافه کرد: در سال ۹۲ که دولت یازدهم شروع به کار کرد، کسری تراز تجاری بخش غذای کشور ۸ میلیارد دلار منفی بود، دو سال قبل این عدد به 5/3 میلیارد دلار کاهش یافت و پارسال هم به 4/3 میلیارد دلار رسید، بنابراین حدود ۵ میلیارد دلار در بخش واردات این محصولات به کشور صرفه‌جویی شد.  وی اظهار امیدواری کرد: امسال با کاهش بیشتری در این زمینه مواجهیم چون هدف ما این است که در فاصله سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ تراز تجاری غذای کشور را به عدد صفر برسانیم تا مجموعه واردات و صادرات ما متوازن شوند.

QR code

همچنین ببینید

0-5411

افزایش صادرات ایران به روسیه در سال ۲۰۱۷

بر اساس آمارها صادرات ایران به روسیه در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ نسبت به …