Tuesday، 27 June 2017
faaren
خانه > اخبار > توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی نیاز بخش کشاورزی است
0-5353

توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی نیاز بخش کشاورزی است

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ محمود شکری افزود: توجه به چگونگی نگهداری و مراحل تبدیل و تکمیل فرآوری محصولات کشاورزی به صورت فرآورده های قابل مصرف و با کیفیت خوب دارای ضرورت و اهمیت خاصی است.

وی اظهار داشت: چنانچه فناوری پس از تولید در رابطه با جمع آوری، عمل آوری، تبدیل، تکمیل و نگهداری محصولات کشاورزی مورد توجه نباشد مقدار متنابهی از محصولات دامی و گیاهی از بین خواهد رفت و یا با کیفیت مناسب و در زمان مناسب عرضه نخواهد شد.

نماینده مردم در مجلس دهم گفت: در شرایط کنونی مدیریت استفاده از ضایعات کشاورزی و صنایع تبدیلی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا و سرمایه گذاری مناسب و همچنین استفاده از فناوری های نوین بسیار مورد توجه جوامع پیشرفته قرار گرفته است.

وی در ادامه با اعلام اینکه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی نقش و تاثیر بسیاری از ابعاد مختلف در این بخش دارد، افزود: افزایش ارزش افزوده، توسعه صادرات، کاهش ضایعات و همینطور کاهش ریسک در بخش کشاورزی از عمده‌ترین فوائد توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در این حوزه است.

شکری در مصاحبه با رادیو اقتصاد با بیان اینکه توسعه و حمایت از این صنایع می‌تواند نقش حیاتی در توسعه بخش کشاورزی دارد،
اظهارداشت: نقش و اهمیت صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی در راستای نگهداری و فرآوری مناسب و جلوگیری از ضایعات برای توسعه این بخش کاملا مشهود است.

وی بیان داشت: توسعه زیرساخت‌های فرآوری محصولات کشاورزی در کشور ضرورتی انکارناپذیر است، توسعه صنایع تبدیلی می‌تواند در افزایش درآمد کشاورزان موثر باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه اغلب ارزش افزوده بخش کشاورزی در حوزه صنایع تبدیلی است، گفت: توسعه زیرساخت‌های بخش فرآوری و صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در کشور یک ضرورت است.

وی افزود: فرآوری محصولات کشاورزی ضمن سودآوری برای تولیدکنندگان در حوزه اشتغال، تامین سلامت مواد غذایی، کاهش ضایعات محصولات و غیره بسیار موثر است. با افزایش تولید می تواند به اشتغال پایدار رسید از اینرو می طلبد مسئولان به این مهم توجهی ویژه داشته باشند.

شکری تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر درصد زیادی از محصولات کشاورزی در پروسه بازاررسانی تبدیل به ضایعات و از گردونه مصرف خارج می ‌شود.

وی گفت: با وجود امکانات بالقوه فراوان و تولید انواع محصولات کشاورزی در ایران به دلیل فقدان صنایع تبدیلی و تکمیلی کافی در بخش کشاورزی و همچنین صنایع بسته‌بندی، نگهداری مناسب و کافی ؛ مقدار زیادی از این تولیدات در اثر حمل و نقل و نگهداری طولانی و نامناسب ضایع و از بین می‌رود.

نماینده دهمین دوره مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه عمده‌ترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی روستائیان هستند که از این طریق کسب درآمد می‌کنند بنابراین توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در این بخش می‌تواند به افزایش درآمد این قشر زحمت کش نیز منجر شود.

وی بیان داشت: ایجاد این صنایع در بلند مدت و کوتاه‌مدت منفعت‌های بسیاری برای کشاورزان خواهد داشت و گسترش این صنایع باعث تثبیت سطح درآمد و افزایش سود کشاورزان می‌شود.

شکری اذعان داشت: بازاریابی و بازاررسانی یکی از ارکان اساسی توسعه بخش کشاورزی است، بخش مهمی‌از بازاریابی تشکیل و توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی است.

وی در ادامه تاکید کرد: ایجاد صنایع فرآوری محصولات کشاورزی و دامی‌از ضایعات محصولات به شدت جلوگیری می‌کند.
QR code

همچنین ببینید

0-5595

واردات چه کالاهایی برای مرزنشینان مجاز است؟

طبق قوانین و مقررات افرادی که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند مجاز به واردات ۷۱ …