Tuesday، 25 July 2017
faaren
خانه > اخبار > رییس سازمان غذا ودارو اعلام کرد: سامانه رهگیری، عامل کاهش قاچاق کالای سلامت
0-5355

رییس سازمان غذا ودارو اعلام کرد: سامانه رهگیری، عامل کاهش قاچاق کالای سلامت

رسول دیناروند رییس سازمان غذا ودارو معتقد است که بدون تحول در صنعت پخش ،نظام مدیریت کیفیت در این حوزه نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد.
سومین کنفرانس صنعت پخش وتاثیر ان در افزایش سطح سلامت جامعه در سوم وچهارم مهرماه درسالن همایش های صداوسیما در حال برگزاری است .
دراین همایش محمد شریعتمداری معاون اجرایی ریاست جمهوری ورسول دیناروند رییس سازمان غذا ودارو به ایراد سخنانی پرداختند که  مشروح
آن در ذیل می آید.
رییس سازمان غذا و دارو بر لزوم نهایی شدن سامانه ردیابی و رهگیری کالاهای سلامت محور تا پایان امسال تاکید کرد.رسول دیناروند دراین  همایش اظهار کرد: ارزش بازار سلامت کشور به نرخ ارز بین‌المللی، حدود ۱۰ میلیارد دلار است. طی یک سال گذشته ۱۰ درصد به این رقم اضافه شده که حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان می‌شود. اگر بازار غذا و محصولات کشاورزی را نیز اضافه کنید، این رقم ۳ برابر می‌شود.
وی افزود: بازار کالاهای فاسدشدنی برای زندگی روزمره و سلامت مردم بسیار مهم است، اما بخشی از آن وارد چرخه توزیع نمی‌شود. اگر این صنعت نباشد، مدیریت بازار از جهت مدیریت و زنجیره تامین آسیب می‌بیند.رییس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه نظام مدیریت کیفیت، بدون صنعت پخش وجود نخواهد داشت، ادامه داد: نظام توزیع رسمی برای برخی فرآورده‌های رسمی وجود ندارد و تاریخ تولید و نحوه حمل آنها مشخص نیست. در نهایت ما با ضایعات بسیاری روبه‌رو هستیم. در برخی محصولات از زمان برداشت تا مصرف، ۳۰ درصد ضایعات وجود دارد. ما در نظام توزیع حاشیه سود مشخصی برای تولید داریم و این موضوع در تمام کشور بخصوص دارو رعایت می‌شود. هیچ دارویی وجود ندارد که خارج از کارخانه قیمت آن ۱۰۰۰ تومان باشد و زمانی که به دست مصرف کننده می‌رسد، بیشتر از ۱۳۰۰ یا ۱۴۰۰ تومان باشد. اما در جایی که شبکه توزیع نداریم گاهی این رقم تا ۱۰ برابر افزایش پیدا می‌کند.
دیناروند همچنین تصریح کرد: زمانی که شبکه‌ای رسمی و تحت نظارت در زمینه توزیع وجود دارد، می‌توانیم موجودی کشور در مورد کالاهای غذایی، کشاورزی و دارویی را بدانیم. فقط زمانی که یک شبکه پخش قابل اعتماد و تحت نظارت داشته باشیم، می‌توانیم به خوبی ذخایر استراتژی و زنجیره تامین را مدیریت کنیم.وی با تاکید بر اینکه نظام مدیریت موجود، کنترل و نظارت دارو در حال حاضر بدون دخالت دولت و تنها با نظارت آن انجام می‌شود، افزود: دولت مجبور است برخی کالاهای اساسی را خود ذخیره کند.
رییس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به نقش صنعت پخش در کاهش قاچاق به کشور ادامه داد: اگر بتوانیم پدیده قاچاق را نظارت و مقررات آن را کنترل کنیم، مطمئن هستم که عرض‌اندام آن کمتر از امروز می‌شود.
دیناروند همچنین تاکید کرد: برای همه این موارد حضور و بهره‌برداری از امکانات فناوری و اطلاعات ضروری است. اگر سامانه ردیابی و رهگیری کالاهای سلامت تکمیل شود و شرکت‌ها ما را در این مسیر همراهی کنند، قاچاق کالاهای سلامت به شدت کم می‌شود. همچنین این اطمینان برای مردم فراهم می‌شود که کالایی نظارت شده در دست دارند.
به گفته رییس سازمان غذا و دارو، سامانه ردیابی و رهگیری کالاهای سلامت باید تا پایان سال ۹۵ نهایی و اجرا شود.
همچنین معاون اجرایی رئیس جمهوری درادامه این همایش  گفت: هرچند بدعهدی های کشورهای سلطه طلب، روند توافق برجام را با محدودیت هایی مواجه کرده اما این بدعهدی ها از ارزش توافق به عمل آمده کم نمی کند.
وی ادامه داد: ایران اکنون در روند رو به رشد اقتصادی خود قرار دارد و این روند هر روز شتاب بیشتری می گیرد.این مساله جوانه امید را در دل صنعتگران رویانده است.
شریعتمداری اضافه کرد: ایران از سال 2011 تا 2014 به رشد اقتصادی منفی 6.8 درصد رسیده بود اما این رقم در چهار ماهه نخست امسال به رشد اقتصادی مثبت 4.4درصد رسید.معاون اجرایی رئیس جمهوری گفت: طی سه سال، دولت یازدهم موفق شد موانع عجیب را بر سر راه توسعه کشور با تدبیر و عقلانیت بردارد ؛ خروج از ریل توسعه در سال های قبل از دولت یازدهم بخشی به خاطر ناکارآمدی اداره امور اجرایی کشور و بخش دیگر آن مربوط به تحریم و فشارهای نظام استکبار بود اما مذاکرات سخت و نفس گیر با 6 قدرت جهان کار بزرگی در دولت یازدهم انجام شد.
شریعتمداری افزود: رشد اقتصادی مثبت کشور نشانگر خروج از رکود و تورم و آغاز روند رونق فعالیت اقتصادی کشور به شمار می رود. دولت یازدهم توانست نرخ تورم را کنترل کند و نرخ تورم 40 درصد در محاسبات نقطه به نقطه را در شهرها به کمتر از 10 درصد و در روستاها به نزدیک هشت درصد برساند.
وی ادامه داد: در حوزه کسب و کار نیز جایگاه ایران از 152 به 117 – که هنوز هم شایسته نیست- رسیده است.
معاون اجرایی رئیس جمهوری گفت: یکی از مهم ترین معضلات دولت یازدهم، واحدهای تعطیل و نیمه فعال در حوزه کشاورزی بود که با تخصیص 16 هزار میلیارد تومان ، 7500 واحد تولیدی تعطیل و نیمه فعال به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده شدند و این مساله ما را به رشد اقتصادی پنج درصدی پیش بینی شده برای سال جاری ، نزدیک خواهد کرد.
شریعتمداری افزود: در چهارماهه نخست امسال با رشد 20 درصدی صادرات غیرنفتی به لحاظ ارزشی و 36 درصدی به لحاظ وزنی روبرو شدیم .
وی خاطرنشان کرد: مازاد تجاری کشور نیز به 3.4 میلیارد دلار رسیده که در تاریخ 50 سال گذشته بی نظیر بوده است به آن معنا که صادرات غیرنفتی از واردات اینگونه کالاها پیشی گرفته است.
وی ادامه داد: 1422 پروژه ملی و دو هزار و 490 پروژه استانی برای واگذاری به بخش خصوصی در کشور شناسایی شده و طی چند ماه گذشته 150 واحد پروژه دولتی در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است.
به گفته معاون اجرایی رئیس جمهوری، رشد تولید حوزه نفت 8.9 درصد بوده و تولید پتروشیمی نیز به 8.9 میلیون تن با ارزش بالغ بر پنج میلیارد دلار افزایش یافته که تا پایان سال به بازار خواهد رسید.
شریعتمداری تصریح کرد: استفاده از سفره های مشترک گازی و نفتی با کشورهای همسایه نیز به برغم قراردادهایی که در آن کیفیت، قیمت و زمان مغفول مانده ، افزایش یافته است.

QR code

همچنین ببینید

0-5563

اولین محموله غذایی صادراتی ایران وارد موصول عراق شد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مهدی کریمی تفرشی گفت: بعد از نابودی داعش و …