Sunday، 30 April 2017
faaren
خانه > اخبار > شرایط واردات بذر گلرنگ از ترکیه و چین اعلام شد
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

شرایط واردات بذر گلرنگ از ترکیه و چین اعلام شد

سازمان توسعه در نامه‌ای به گمرک کشور، شرایط واردات بذر گلرنگ برای کاشت از کشورهای ترکیه و چین را اعلام کرد.

به گزارش روبط عمومی سازمان توسعه تجارت، در این نامه با استناد به نامه سازمان حفظ نباتات کشور اعلام شد که واردات بذر گلرنگ (Carthamus tinctorius) برای کاشت از کشورهای ترکیه و چین در فهرست کالاهای با ریسک قرنطینه‌ای متوسط قرار دارد و ورود آنها به کشور نیازمند رعایت شرایط قرنطینه‌ای و بازدید و بررسی‌های کارشناسان قرنطینه در مرز ورودی و گمرک ترخیص‌کننده است.

بر این اساس شرایط قرنطینه‌ای واردات بذر گلرنگ برای کاشت از کشورهای چین و ترکیه نیازمند دریافت گواهی بهداشت گیاهی معتبر از وزارت کشاورزی این دو کشور و ضدعفونی بذور با قارچکش مناسب و درج مشخصات آن در گواهی بهداشت گیاهی است.

عاری بودن محموله از خاک، بقایای گیاهی، بذور علف‌های هرز، حشرات زنده و علائم بیماری‌ها و بسته‌بندی مناسب و دارای برچسب از دیگر شرایط قرنطینه‌ای واردات این اقلام است.

همچنین ارائه گواهی بهداشت گیاهی به کارشناسان قرنطینه گیاهی در هنگام بازدید محموله در مرز ورودی و گمرک ترخیص‌کننده الزامی است و در غیر این صورت مسئولیت عواقب به عهده واردکننده خواهد بود.

بر همین اساس چنانچه محموله در نتیجه بازرسی آلوده به عوامل خسارت‌زا تشخیص داده شود در صورتی‌که بتوان به تشخیص مامور قرنطینه، آلودگی را از بین برد محموله به هزینه صاحب کالا ضدعفونی می‌شود و در غیراین صورت، محموله عودت یا امحاء خواهد شد.

طبق این گزارش در صورتی ‌که محموله از طریق کشور ثالثی صادر می‌شود باید کپی گواهی بهداشت گیاهی کشور مبدأ که دارای کلیه شرایط اعلامی بوده و دارای مهر قرنطینه کشور صادرکننده مجدد است نیز به همراه اصل گواهی بهداشت گیاهی (Re-Export) به مامورین قرنطینه گیاهی مستقر در مرز ورودی و گمرک ترخیص‌کننده ارائه شود.

  طبق اعلام سازمان حفظ نباتات، ترانزیت داخلی (پاساوان) محموله به گمرکات داخلی تنها بعد از بررسی و تایید اصل مدارک مورد نیاز در مرز ورودی مجاز است.

 

QR code

همچنین ببینید

0-5496

نگاهی به بازار محصولات کشاورزی خاورمیانه و شمال آفریقا: تونس از بزرگترین تولید کنندگان روغن زیتون در جهان

کشاورزی نقش مهمی در اقتصاد بسیاری از کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا بازی می …