Tuesday، 25 July 2017
faaren
خانه > اخبار > ضریب خوداتکایی ایران در تولید دانه های روغنی دو رقمی می شود
0-5349

ضریب خوداتکایی ایران در تولید دانه های روغنی دو رقمی می شود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، عباس کشاورز در مصاحبه با رادیو اقتصاد با اشاره به برنامه های توسعه کشت دانه های روغنی در سال زراعی جدید اظهار داشت : سالانه به طور متوسط3.8 میلیارد دلار صرف واردات روغن و دانه های روغنی شده که بالاترین رقم است .

وی افزود : در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برای توسعه کشت کلزا اقدام کرده ایم که امسال نخستین بار در تاریخ کشاورزی ایران به 200 هزار هکتار خواهد رسید و پیش بینی می کنیم 140 تا 150 هزار تن دانه روغنی به دست آید که بالاترین ضریب تولید روغن را هم دارد .

وی افزود : توسعه کشت کلزا در جنوب کشور و در شمال غرب کشور مانند سبلان هم قابل انجام است و در همه استان ها می توان کشت کرد و در تناوب کشت دیگر محصولات زراعی از جمله گندم و برنج قرار دارد و بیشترین نیاز آبی خود را از باران تامین می کند .

کشاورز افزود : 40 درصد دانه های روغنی کلزا روغن می دهد که بالاترین میزان است و ریشه های آن با نفوذ عمیق در خاک باعث اصلاح کیفیت خاک می شود و بهره وری آن را افزایش می دهد .

وی افزود : گیاه کلزا همچنین خاصیت های مهم دیگری دارد و به افزایش تولید عسل هم کمک می کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت :‌ ظرفیت کارخانه های روغنکشی در داخل کشور به 4 میلیون تن می رسد و با امکانات موجود می توان مراحل کشت و برداشت کلزا را با روش های مکانیزه انجام داد .

وی اظهار داشت : باتوجه به استقبال کشاورزان انتظار داریم تولید این محصول افزایش یابد و البته در توسعه کشت آفتابگردان روغنی هم برنامه های خوبی داریم و امسال گسترش خواهد یافت و گیاه سویا نیز در برنامه توسعه کشت قرار دارد که ضریب روغن دهی آن کمتر است و بیشتر به تامین پروتئین کمک می کند و 18 درصد روغن و 25 درصد پروتئین دارد.

وی در زمینه صادرات هم گفت : سالانه یک میلیارد دلار صادرات پسته داریم و خرما میوه های باغی مانند سیب درختی ، سیب زمینی، پیاز و سبزی هم در رتبه های بعدی است و بازارهای منطقه را تقریبا در اختیار داریم.

کشاورز از همکاری سازمان فائو در توسعه کشت گیاهان دانه های روغنی خبر داد و گفت‌: در زمینه توسعه آبیاری نوین هم کشاورزان ما به شدت به دنبال آبیاری قطره ای هستند و برای تولید یک کیلوگرم هندوانه از 30 لیتر آب استفاده می کنند و ارقامی که گاهی 400 تا 500 لیتر مطرح می شود و البته ما از مسئولا بخش آب خواسته ایم که آب را به صورت حجمی در اختیار کشاورزان قرار دهند که به استفاده بهینه از این منابع نیز کمک خواهد کرد .
QR code

همچنین ببینید

0-5563

اولین محموله غذایی صادراتی ایران وارد موصول عراق شد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مهدی کریمی تفرشی گفت: بعد از نابودی داعش و …