Tuesday، 27 June 2017
faaren
خانه > اخبار > مشاور حجتی پیش بینی کرد؛ احتمال افزایش نرخ خرید تضمینی کلزا
0-38

مشاور حجتی پیش بینی کرد؛ احتمال افزایش نرخ خرید تضمینی کلزا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا مهاجر افزود: در سال زراعی جاری برای ۲۰۰ هزار هکتار کشت کلزا و ۱۰۰ هزار هکتار سایر دانه‌های روغنی مانند سویا، آفتابگردان، کنجد و گلرنگ برنامه ریزی کرده‌ایم. وی میزان تولید مورد انتظار دانه‌های روغنی از سطح ۳۰۰ هزار هکتار را ۴۵۰ هزار تن عنوان کرد.

مهاجر، نیاز روغن کشور را یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن برآورد و ابراز امیدواری کرد: سال زراعی جاری ۱۲ درصد روغن کشور با برنامه ریزی‌های صورت گرفته در داخل تأمین شود. مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح دانه‌های روغنی همچنین پیش بینی کرد: از کشت ۲۰۰ هزار هکتار کلزا، ۳۰۰ هزار تن دانه کلزا برداشت و ۱۰۰ هزار تن روغن خام استحصال شود.

وی با بیان این که اختصاص بسته‌های حمایتی و پرداخت به موقع پول کلزا کاران موجب شده است امسال کشاورزان از کشت این محصول استقبال کنند، گفت: یارانه بذر، بیمه، تأمین ادوات کشاورزی، آموزش رایگان، تدارک کود، بذر، سم و خرید آسان و پرداخت به موقع پول کشاورزان جزو بسته‌های حمایتی کشت کلزا هستند.

مجری طرح دانه‌های روغنی در مورد قیمت تضمینی کلزا درسال زراعی ۹۵-۹۶ اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی افزایش ۹ درصدی قیمت خرید تضمینی کلزا را در سال زراعی جاری پیشنهاد داده است. وی ادامه داد: کشت کلزا در کشور آغاز شده است و ما برای امسال ۱۵۰۰ تن بذر کلزای با کیفیت تدارک دیده‌ایم که ۸۰ درصد آن داخلی است ضمن اینکه ما قیمت بذور داخلی را نسبت به پارسال ۲۰ درصد کاهش داده‌ایم.

وی گفت: امسال تدارک یک هزار دستگاه کارنده بذر کلزا را به سازندگان داخلی سفارش داده‌ایم و برای نخستین بار این دستگاه‌ها در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد. مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که به این کارنده‌های بذر کلزا ۵۰ درصد یارانه تعلق می‌گیرد، گفت: برای هر دستگاه کارنده حدود ۷.۵ میلیون تومان به کشاورزان یارانه پرداخت می‌شود.

وی افزود: استفاده از دستگاه‌های کارنده بذر کلزا علاوه بر صرفه جویی ۱۵ میلیارد تومانی در مصرف بذر به افزایش عملکرد تولید کمک خواهد کرد. مهاجر درباره  برنامه‌های آموزشی در این زمینه نیز اضافه کرد: آموزش کارشناسان و کشاورزان با بهره گیری از محققان داخلی و خارجی از جمله کشورهای آلمان، فرانسه، استرالیا و صربستان و همچنین استادان دانشگاه‌های داخلی و مراکز تحقیقاتی انجام خواهد شد.

وی گفت: کمک به پایداری تولید گندم، استحصال روغن با کیفیت، افزایش ضریب امنیت غذایی در سلامت کشور و تهیه کنجاله برای مصرف دام و طیور از مزیت‌های کشت کلزا است. مشاور وزیر جهاد کشاورزی درباره سایر دانه‌های روغنی در سال زراعی ۹۶-۹۵ نیز پیش بینی کرد:۹۰ هزار تن سویا، ۴۰ هزار تن آفتابگردان، ۴۰ هزار تن کنجد و دو هزار تن گلرنگ برداشت شود.

QR code

همچنین ببینید

0-5595

واردات چه کالاهایی برای مرزنشینان مجاز است؟

طبق قوانین و مقررات افرادی که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند مجاز به واردات ۷۱ …