Saturday، 22 July 2017
faaren
خانه > اخبار > معاون وزیر کشاورزی اعلام کرد: هیچ کمبودی در بازار برنج، شکر و روغن وجود ندارد
0-5230

معاون وزیر کشاورزی اعلام کرد: هیچ کمبودی در بازار برنج، شکر و روغن وجود ندارد

علی قنبری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: هیچ کمبودی در بازار برنج، شکر و روغن وجود ندارد و در برخی محصولات مانند شکر که قیمت آن در برخی خرده‌فروشی‌ها همچنان بالاست، آنقدر عرضه را افزایش می‌دهیم تا قیمت دلالان شکسته شود.

وی افزود: وضعیت بازار و شرایط محصولات اساسی مانند برنج، شکر و روغن در ماه محرم به گونه‌ای بوده و خواهد بود که اگر هر کسی برای نذورات و دسته‌های مذهبی بخواهد کالای مورد نیازش را تأمین کند می‌توانیم به اندازه کافی و با شرایط و قیمت مناسب محصول مورد نیازش را در اختیار او قرار دهیم.

قنبری با بیان اینکه قیمت عرضه محصولات اساسی مانند برنج، شکر و روغن بر اساس مصوبه دولتی است، افزود: در حال حاضر ذخایر دولتی آنقدر قابل توجه و کافی است که می‌توانیم به هر اندازه‌ای که تقاضا وجود داشته باشد این محصولات را با قیمت‌های تصویبی دولتی در بازار عرضه کنیم و هم اکنون نیز عرضه دولتی در بازار و بورس کالا به حدی بوده که قیمت برنج و شکر در مراکز عمده‌فروشی نسبتا متعادل شده و تنها در برخی خرده‌فروشی‌ها قدری بالاست که البته روند آن نیز نزولی ارزیابی می‌شود.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی تأکید کرد: عرضه شکر و برنج در بورس کالا نامحدود است و آنقدر این محصول را در بازار عرضه می‌کنیم و برخی که دلالی کردند و قیمت خود را پایین نمی‌آورند مجبور به کاهش قیمت شوند و قیمت‌شان شکسته شود.

وی ادامه داد: در بورس کالا همواره عرضه این محصولات بسیار بیشتر از تقاضا برای آن‌هاست به گونه‌ای که به عنوان مثال حدود ۶۰۰۰ تن شکر همواره عرضه می‌شود و تنها ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن آن خریداری می‌شود. در بین نیز هم ذخایر دولتی از محصول خارجی وجود دارد و هم برنج داخلی در بازار به وفور یافت می‌شود. از سوی دیگر نیز برنج درج یک اروگوئه‌ای با قیمت کیلویی ۲۸۵۵ تومان و شکر نیز با قیمت دولتی کیلویی ۲۵۲۰ تومان در استان‌ها برای تنظیم بازار و در بورس کالا عرضه می‌شود.

قنبری گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم برای حفظ خودکفایی گندم به صورت پایدار در سال‌های آینده انجام شده و اگر شرایط جوی قدری بهتر شود و بارندگی افزایش پیدا کند می‌توانیم امیدوار باشیم که در سال‌های بعدی نیز خودکفایی گندم ادامه پیدا کند.

QR code

همچنین ببینید

0-5621

افزایش تولید روغن پالم اندونزی در سال ۲۰۱۷

به گزارش واحد بین الملل انجمن صنفی صنایع روغن نباتی و براساس گزارشات کارشناسان کشور …