خانه > اخبار > نقشه راه صادرات پذیری اقتصاد ایران تدوین می شود
0-5221

نقشه راه صادرات پذیری اقتصاد ایران تدوین می شود

محمدرضا مودودی در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت ‌: 48 کشور عمده هدف بازار صادراتی خدمات و کالاهای ایرانی مطالعه می شود که مطالعات 10 کشور نهایی شده است .

وی افزود : ظرفیت تولید داخل، مزیت صادراتی و بازار هدف از ارکان مهم این مطالعات است و تلاش می کنیم در چارچوب مسئولیت خود مزیت ها و فرصت های تجاری را برای فعالان اقتصادی و بازرگانان تبیین کنیم.

مودودی گفت‌ : کشورها در این حوزه شامل سه اولویت هستند که در اولویت اول : به کشورهای دارای مزیت نسبی تجاری متمرکز می شویم و بقیه کشورها متناسب با مزیت های تجاری در اولویت دوم و سوم قرار می گیرند .

وی اظهار داشت : در مطالعات همه ظرفیت های تولیدی ، بسترهای صادراتی و همچنین رقابت پذیری یا صادرات پذیری بازارهای هدف مدّنظر خواهد بود .

مودودی گفت : میزان وابستگی این کشورها به محصولات ایرانی اعم از کالا و خدمات را بررسی می کنیم که تا کنون 22 کشور از 48 کشور مورد مطالعه بررسی و 10 کشور اولویت دار مشخص شده است که این اطلاعات در اختیار نهادهای برنامه ریزی و سیاست گذاری و همچنین تشکل های بخش خصوصی قرار می گیرد .

وی افزود : در این مطالعات از ظرفیت های کارشناسی وزارت امور خارجه و دیگر بخش های اقتصادی هم کمک می گیریم و ملاحظات سیاسی کشورها نیز مدنظر است .

مودودی افزود : برخی کشورها به عنوان میزبان کالاهای صادراتی ایران مدنظر است و برخی کشورها را می توان به عنوان بستری برای جذب و یا صدور سرمایه گذاری تعیین کرد و برخی کشورها نیز به عنوان مکمل اقتصاد ایران می توانند عمل کنند.
منبع: واحد مرکزی خبر
QR code

همچنین ببینید

0-5595

واردات چه کالاهایی برای مرزنشینان مجاز است؟

طبق قوانین و مقررات افرادی که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند مجاز به واردات ۷۱ …