پورابراهیمی: منابع جوایز صادراتی از محل عوارض واردات کالا تامین می شود

 پورابراهیمی: منابع جوایز صادراتی از محل عوارض واردات کالا تامین می شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد رضا پورابراهیمی» شامگاه یکشنبه در هفتاد و پنجمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی – که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد – افزود: تامین منابع جوایز صادراتی از محل عوارض واردات کالا، موجب می شود که منابعی پایدار برای این بخش در نظر گرفته شود.
وی تاکید کرد: دولت در سالهای گذشته برای پرداخت جوایز صادراتی با کمبود منابع مواجه می شد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: تامین منابع جوایز صادراتی از محل درآمدهای عوارض وارداتی کالا در لایحه بودجه ذکر نشده بود و مجلس این بند را به بودجه اضافه کرد.

* لزوم تجدید نظر بانک مرکزی در مورد گواهی سپرده ریالی با نرخ 20 درصد
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود به انتشار گواهی سپرده ریالی توسط بانک مرکزی با نرخ سود 20 درصد انتقاد کرد و گفت: انتشار این اوراق به مثابه تیر خلاص به تولید است.
وی نامتعادل کردن ترازنامه بانک ها را از دیگر آثار منفی رشد 5 درصدی سود سپرده ها (از 15 درصد به 20 درصد) ذکر کرد و گفت: دولت در سالهای اخیر توانسته است ترازنامه بانک ها را نظم دهد اما انتشار گواهی سپرده ریالی این دستاورد دولت را به مخاطره می اندازد و موجب نامتعادل شدن ترازنامه بانک ها می شود.
پورابراهیمی گفت: با انتشار این اوراق، سیستم بانکی باید سود 20 درصد به اوراق پرداخت کند در حالی که نرخ تسهیلات 18 درصد مشخص شده است.
وی تصریح کرد: انتشار این گواهی ها، موجب رقابت منفی میان بانک ها را در جذب منابع خواهد شد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: در صورتی که این تصمیم بانک مرکزی قبل از سال جبران نشود، سال آینده برای نظام بانکی و تولید کشور باید نگران باشیم.
به گزارش ایرنا، هفتاد و پنجمین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، آخرین نشست این شورا در سال جاری بود.
در این نشست، مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون حمایت از تولید و اصل 44 قانون اساسی، شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران حضور داشتند.
«تصویب اصلاحیه دستورالعمل تشکیل و نحوه اداره جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی» و «پیگیری مصوبه شورای گفت و گو در خصوص بررسی مشکلات اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشارکت» موضوعات پیش از دستور شورای گفت و گو بود.
دستور جلسه این نشست شورای گفت و گو نیز بررسی مکانیسم عرضه و تعیین قیمت محصولات فولادی (ورق گرم) در بورس و خارج از بورس کالا بود.

کد: 50014708

زمان انتشار: سه شنبه 22 اسفند 1396 06:00 ق.ظ

تعداد نمایش: 12

آخرین شماره ماهنامه آفتابگردان

آدرس: تهران- خیابان شهید بهشتی- خیابان پاکستان-کوچه 14- پلاک 4

تلفن: 02188737614

فاکس: 02188754615

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انجمن صنفی صنایع روغن‌نباتی ایران بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است | کپی‌رایت © 2008- 2017.