تا ۵ ماه دیگر، روغن‌های گیاهی تا ۱۰۰ دلار گران می‌شوند

 تا ۵ ماه دیگر، روغن‌های گیاهی تا ۱۰۰ دلار گران می‌شوند

به گزارش ایسنا، جیمز فرای، تحلیلگر صنعت روغن‌های گیاهی پیش‌بینی کرد که قیمت روغن پالم و سایر روغن‌های گیاهی، به دورنمای موجودی پالم بستگی خواهد داشت. میزان موجودی روغن پالم تا اواسط سال کاهش پیدا خواهد کرد و نرخ روغن پالم خام را نسبت به برنت افزایش خواهد داد به خصوص اگر اندونزی روند استفاده از سوخت‌های زیستی (بیودیزل) را بالا نگه دارد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، احتمال این وجود دارد که قیمت روغن‌های گیاهی بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار در هر تن تا ژوئن افزایش پیدا کند.

قیمت روغن پالم در نوامبر و دسامبر تحت تاثیر موجودی بالا و تقاضای ضعیف، به پایین‌ترین حد در سه سال گذشته سقوط کرده بود و آخرین بار در معاملات بعدازظهر روز جمعه ۱.۱ درصد افزایش یافت و به ۲۲۲۳ رینگیت (۵۴۰.۸۸ دلار) در هر تن رسید.

موجودی روغن پالم آسیای جنوب شرقی تحت تاثیر تقاضای ضعیف، سال گذشته به بالاترین رکورد صعود کرد اما انتظار می‌رود سطح ذخایر در ماه‌های آینده مطابق با روند تولید فصلی، کمتر شود.

موجودی روغن پالم در اندونزی که بزرگترین تولیدکننده جهان است، ۳.۹ میلیون تن در نوامبر بود و در ژوییه تا حدود پنج میلیون تن صعود کرده بود. در مالزی که دومین تولیدکننده بزرگ روغن پالم است میزان ذخایر در دسامبر به رکورد ۳.۲ میلیون تن صعود کرد.

بر اساس گزارش رویترز، اندونزی در تلاش برای افزایش مصرف روغن پالم، سال گذشته ملزم کرد همه سوخت دیزلی مورد استفاده در این کشور از ابتدای سپتامبر حاوی بیودیزل باشد. طبق مقررات جدید اندونزی، در بیودیزل‌ها، ۲۰ درصد سوخت باید زیستی باشد اما تا پیش از سپتامبر این مقررات تنها برای کاربران دیزل یارانه‌ای اجباری بود.

مترجم: زهرا وثوقی
دبیر خبر: مریم طاووسی

کد: 50018139

زمان انتشار: یکشنبه 30 دی 1397 12:38 ب.ظ

تعداد نمایش: 77

آخرین شماره ماهنامه آفتابگردان

آدرس: تهران- خیابان شهید بهشتی- خیابان پاکستان-کوچه 14- پلاک 4

تلفن: 02188737614

فاکس: 02188754615

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انجمن صنفی صنایع روغن‌نباتی ایران بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است | کپی‌رایت © 2008- 2017.