هشدار سازمان تجارت جهانی نسبت به افزایش انتقام تجاری

 هشدار سازمان تجارت جهانی نسبت به افزایش انتقام تجاری

به گزارش ایسنا، روبرتو آزودو، مدیر کل سازمان تجارت جهانی، پس از دیدار با میشل تمر، رییس جمهور برزیل به خبرنگاران گفت: زمانی که کشورها به تلافی‌های دوجانبه روی می‌آورند، زمان آغاز تلافی‌های تجاری را می‌بینید، اما معلوم نیست چه زمانی به پایان می‌رسند.

برزیل اعلام کرده به دنبال معافیت از تعرفه‌های جدیدی است که از سوی آمریکا وضع شده است.

آزودو گفت: فرآیند تلافی ممکن است در حال حاضر جنگ‌های تجاری را به راه بیندازد که به نفع هیچ‌ کس نیست. وی خواستار این شد که به جای اقدامات دو جانبه متعدد، رویکرد چند جانبه‌ در تجارت دنبال شود.

دونالد ترامپ هفته گذشته گفت: وی تعرفه ۲۵ درصدی را برای واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی را برای واردات آلومینیوم وضع خواهد کرد. تصمیم رییس جمهور آمریکا کشورها را واداشت به دنبال معافیت از این تعرفه‌ها یا بررسی تدابیر تلافی‌جویانه باشند.

ترامپ گفته است کانادا و مکزیک از این تعرفه‌ها معاف خواهند شد. آمریکا به منظور بازبینی توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی در یک مذاکرات طولانی با کانادا و مکزیک قرار دارد.

آزودو گفت: برزیل در حال بررسی گزینه‌هایی برای واکنش به تعرفه‌ها است. برزیل که دومین تامین‌کننده فولاد آمریکا پس از کانادا است، خواستار گفت‌وگو برای رسیدن به تفاهم با آمریکا بوده و با سایر کشورها در تماس است تا از تدابیری که آنها در نظر دارند مطلع شوند.

مدیرکل سازمان تجارت جهانی گفت: نمی‌داند آیا برزیل به مکانیزم حل اختلاف این سازمان متوسل خواهد شد یا خیر، اما برزیل چنین اقدامی را منتفی نکرده است.

بر اساس گزارش رویترز، وزیر دارایی برزیل روز گذشته گفت: دولت هنوز درباره چگونگی واکنش به این تعرفه‌ها تصمیمی نگرفته است و لازم است ببیند آمریکا در مذاکرات دقیقا چه می‌خواهد.

کد: 50014712

زمان انتشار: سه شنبه 22 اسفند 1396 07:28 ق.ظ

تعداد نمایش: 11

آخرین شماره ماهنامه آفتابگردان

آدرس: تهران- خیابان شهید بهشتی- خیابان پاکستان-کوچه 14- پلاک 4

تلفن: 02188737614

فاکس: 02188754615

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انجمن صنفی صنایع روغن‌نباتی ایران بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است | کپی‌رایت © 2008- 2017.