خسروتاج: محدودیت صادرات کالا به عراق، مختص ایران نیست

خسروتاج: محدودیت صادرات کالا به عراق، مختص ایران نیست

خسروتاج در گفت وگو با ایرنا:

محدودیت صادرات کالا به عراق، مختص ایران نیست

تهران- ایرنا- رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، افزایش عوارض بازرگانی صادرات کالا از سوی عراق را فقط مختص کالاهای ایرانی ندانست و گفت: برنامه بغداد حمایت از تولید داخلی آن کشور است.

«مجتبی خسروتاج» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: براساس آنچه مسئولان عراقی اعلام کرده اند، عوارض بازرگانی برای همه کشورهای صادرکننده به عراق افزایش یافته است.
وی ادامه داد: وزیران صنعت و بازرگانی عراق اعلام کرده اند در محدودیت های صادراتی به دنبال برخورد تبعیض آمیز با ایران نیستند.
معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: مسئولان عراق می گویند تولیدات عراق در بعضی از زمینه ها از جمله محصولات کشاورزی در حال رشد بوده و به همین سبب به دنبال حمایت از تولیدات داخلی، عوارض بازرگانی افزایش یافته است.
خسروتاج با یادآوری روابط مناسب ایران و عراق در سال های اخیر، گفت: همواره در دیدار با مسئولان عراقی تاکید داریم اگر قرار است عراق با یک کشور تجارت ترجیحی داشته باشد، آن کشور ایران است؛ باید در قالب موافقت نامه جدید، تعرفه های ترجیحی مشمول ایران شود.
به گزارش ایرنا، عراق سومین مقصد صادرات کالا و خدمات ایران به شمار می رود. در 11 ماه نخست امسال 5.6 میلیارد دلار کالا و خدمات به عراق صادر شده است.
«کاوه زرگران» رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران پیش از این از کاهش 10 درصدی صادرات محصولات غذایی و کشاورزی در 11 ماه نخست امسال خبر داد و دلیل آن را اعمال تعرفه های وارداتی عراق بیان کرد.
تا هفت ماه نخست امسال صادرات محصولات غذایی و کشاورزی روندی رو به افزایش داشت اما بعد از مهرماه، روندی نزولی به خود گرفت.
در 11 ماه نخست امسال 3.5 میلیارد دلار محصول کشاورزی به وزن 3.7 میلیون تن به دیگر کشورها صادر شد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته، از نظر ارزشی چهار درصد و از نظر وزنی 10 درصد کاهش داشته است.

کد: 50014730

زمان انتشار: چهارشنبه 23 اسفند 1396 10:20 ق.ظ

تعداد نمایش: 639

آخرین شماره ماهنامه آفتابگردان

آدرس: تهران- خیابان شهید مطهری - خیابان گلریز - پلاک 25 - طبقه 5

تلفن: 02188326383

فاکس: 02188326089

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انجمن صنفی صنایع روغن‌نباتی ایران بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است | کپی‌رایت © 2008- 2017.