وضعیت انواع روغن خام در بازارهای جهانی

وضعیت انواع روغن خام در بازارهای جهانی

بنا به گزارش واحد بین الملل انجمن صنفی صنایع روغن نباتی،  در میان مدت برای قیمت روغن پالم، روند کاهشی بالقوه وجود دارد. قسمتی از این کاهش در اوایل ماه آوریل (ماه جاری) رخ داده است. در طول 3 تا 5 ماه آینده میزان تولید بطور فصلی بهبود خواهد یافت. احتمالا تا ماه سپتامبر تولید جهانی روغن پالم 5/1 تا 7/1 میلیون تن مازاد تولید خواهد داشت.

اگر چه کاهش بالقوه قیمت روغن پالم، از طریق تقاضای بالای جهانی در بخش غذا و انرژی محدود خواهد شد. تقاضای بخش غذایی برای روغن پالم از عرضه ناکافی سایر روغن های نباتی سود می برد. در بخش انرژی، روغن پالم نسبت به سوخت فسیلی از جذابیت بیشتری برخوردار شده است.

در ادامه این گزارش آمده است، کمبود سویای آرژانتین، تاثیر کمتری بر روی بازار روغن نباتی نسبت به بازار کنجاله های روغنی گذاشته است. محتوای روغن سویا پایین بوده و سایر روغن ها، در درجه اول روغن پالم و بعد روغن کلزا از عرضه بالایی برخوردار بوده اند. روغن سویا حدود 30-29 درصد از مصرف جهانی را پوشش می دهد در حالیکه کنجاله سویا بیش از 70 درصد از مصرف کنجاله جهانی را برآورده می سازد.

صادرات بیودیزل از آرژانتین و اندونزی، تقاضای روغن کلزا را در اروپا محدود می نماید. در چین عرضه های پایین ، مصرف را محدود نموده بطوریکه مصرف جهانی کلزا تا 7/0 8/0 میلیون تن در این فصل کاهش می یابد.

کاهش رشد تولید روغن سویا و کاهش تولید روغن آفتابگردان در نیمه دوم این فصل، وابستگی به روغن پالم را افزایش داد.

*تولید جهانی انواع روغن نباتی تا 2/7 میلیون تن افزایش یافته به 6/188 میلیون تن در این فصل خواهد رسید و رشد تولید روغن پالم به 60 درصد خواهد رسید.

*افزایش های چشمگیری در مورد تولید روغن پالم کرنل، نارگیل و پنبه دانه نیز وجود خواهد داشت.

*مصرف انواع روغن نباتی در این فصل تا 9/5 میلیون تن افزایش خواهد یافت که در راس کشورها برزیل و اندونزی و بعد از آن هندوستان و آمریکا قرار دارند.

کد: 50015105

زمان انتشار: چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 05:43 ق.ظ

تعداد نمایش: 52

آخرین شماره ماهنامه آفتابگردان

آدرس: تهران- خیابان شهید بهشتی- خیابان پاکستان-کوچه 14- پلاک 4

تلفن: 02188737614

فاکس: 02188754615

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انجمن صنفی صنایع روغن‌نباتی ایران بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است | کپی‌رایت © 2008- 2017.