پیش بینی تولید ۵ هزار تنی روغن زیتون

 پیش بینی تولید ۵ هزار تنی روغن زیتون

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، سید احمد بلندنظر در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: امسال بطور استثناء و به دلائل مختلف بخش عمده ای از میوه زیتون در ایران به روغن تبدیل که خبر خوبی است.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی در حال حاضر نمی تواند حتی یک لیتر روغن زیتون صادرکند، ادامه داد: مصرف سالانه روغن زیتون در کشور 18 هزار تن و در برابر تولید دو تا سه هزار تن است.
عضو شورای مرکزی خانه کشاورز و رئیس سابق شورای ملی زیتون گفت: در حال حاضر بخش قابل توجهی از روغن زیتون مورد نیاز مصرف داخلی از خارج وارد می شود چرا که حجم بالایی از میوه زیتون به کنسرو و مقدار ناچیزی تبدیل به روغن می شود.
وی افزود: کشورهای مختلف تولید کننده زیتون در دنیا به خصوص اسپانیا، ایتالیا و یونان 80 درصد میوه زیتون را به روغن و تنها 20 درصد را به کنسرو تبدیل می کند که متاسفانه این نسبت در ایران برعکس است.
بلندنظر تصریح کرد: در حال حاضر 60 درصد روغن و کنسرو جهان را سه کشور اسپانیا، ایتالیا و یونان تامین می کنند.
وی با اشاره به شورای بین المللی زیتون توضیح داد: کشورهای تولید کننده، واردکننده و صادرکننده زیتون عضو این شورا هستند.
عضو شورای مرکزی خانه کشاورز و رئیس سابق شورای ملی زیتون گفت: اساس کار این شورا ایجاد رابطه بین کشورهای تولید کننده و مصرف کننده زیتون و همینطور تنظیم کننده واردات و صادرات این محصول در جهان است.
وی در ادامه با بیان اینکه ایران عضو شورای بین المللی زیتون است، ادامه داد: این عضویت برکات زیادی برای کشور دارد که انتقال فناوری روز تولید و فرآوری زیتون به داخل، ایجاد امکان ترویج و آموزش به‌ منظور بهبود کیفیت تولید، تسهیل در بازاریابی روغن و کنسرو زیتون و... از جمله این موارد است.

کد: 50017188

زمان انتشار: چهارشنبه 11 مهر 1397 02:40 ب.ظ

تعداد نمایش: 9

آخرین شماره ماهنامه آفتابگردان

آدرس: تهران- خیابان شهید بهشتی- خیابان پاکستان-کوچه 14- پلاک 4

تلفن: 02188737614

فاکس: 02188754615

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انجمن صنفی صنایع روغن‌نباتی ایران بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است | کپی‌رایت © 2008- 2017.