تولید کلزا مانع خروج 450 هزار دلار ارز از کشور می شود

 تولید کلزا مانع خروج 450 هزار دلار ارز از کشور می شود

علیرضا مهاجر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سال زراعی جاری 180 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیر کشت گیاه کلزا رفته که این میزان نسبت به سال زراعی گذشته 40 درصد رشد داشته و وزارت جهاد را به برنامه های از پیش طراحی شده برای تولید دانه روغنی نزدیک کرده است.
وی گفت : پیش بینی می شود با تولید 350 هزار تن دانه روغنی کلزا ، علاوه بر صرفه جویی 450 هزار دلاری ارز برای خرید کنجاله و روغن خام ، 16 تا 18 درصد از نیاز داخلی کشور به دانه های روغنی تأمین شود.
وی تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته در وزارت جهاد کشاورزی ، 70 درصد از نیاز کشور به دانه های روغنی باید در داخل تولید شود.
مهاجر گفت : در حال حاضر 2 نوع کلزای بهاره و زمستانه در کشور تولید می شود که 70 درصد از نیاز بذر هبیرید کلزای بهاره برای کشت در مزارع ، در داخل کشور تولید می شود.
وی تصریح کرد: تا 2 سال پیش امکان تولید بذر هیبرید کلزای رقم زمستانه در داخل کشور وجود نداشت ولی با برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی ، فعالیت های تحقیقاتی و عملی برای تولید این رقم از بذر کلزا نیز آغاز شده و نتایج قابل قبولی حاصل شده که امیدواریم بتوانیم نیاز داخلی کشور به بذر هیبرید زمستانه نیز در داخل تولید و تأمین شود.
وی با اشاره به خرید تضمینی محصول کلزا توسط دولت گفت: کلزا تنها محصولی است که قیمت خرید تضمینی آن نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
مجری طرح خودکفایی دانه های روغنی در کشورگفت: سال گذشته هر کیلوگرم محصول کلزا 27 هزار و 830 ریال خریداری شد که با برنامه ریزی دولت ، این رقم در سال زراعی جاری به ازاء هر کیلوگرم به 28 هزار 665 ریال افزایش یافته است.
مهاجر افزود : گرمای زمستان سال گذشته ، به بخشی از مزارع کلزار کشور صدمه وارد کرد که هوای معتدل بهار ، بخشی از این خسارات را جبران نمود.
وی بیان کرد: سرمای اواخر فروردین و بارش بی سابقه برف در برخی از مناطق کشور ، به بخشی از محصول کلزا در مزارعی که گیاه به غلاف رفته بود خسارت وارد کرد که این خسارت توسط بیمه کشاورزی تأمین می شود.

کد: 50015218

زمان انتشار: چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 06:08 ق.ظ

تعداد نمایش: 8

آخرین شماره ماهنامه آفتابگردان

آدرس: تهران- خیابان شهید بهشتی- خیابان پاکستان-کوچه 14- پلاک 4

تلفن: 02188737614

فاکس: 02188754615

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انجمن صنفی صنایع روغن‌نباتی ایران بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است | کپی‌رایت © 2008- 2017.