چین خرید دانه های سویای آمریکا را متوقف کرد

چین، بزرگترین مصرف کننده دانه های سویای جهان ، به خریداران دولتی غلات دستور داد خرید این محصول را از آمریکا در پاسخ به آخرین عوارض واشنگتن متوقف کنند.
چین خرید دانه های سویای آمریکا را متوقف کرد

  به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع روغن نباتی ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم، چین بزرگترین مصرف کننده دانه های سویای جهان ، به خریداران دولتی غلات دستور داد خرید این محصول را از آمریکا در پاسخ به آخرین عوارض واشنگتن متوقف کنند.

 وقتی رهبران چین و آمریکا سال گذشته توافق کردند جنگ عوارض را متوقف کنند ، چین واردات  از آمریکا را برای نشان دادن حسن نیت افزایش داد. پس از آن کشاورزان آمریکا که بخش عمده ای از رای دهندگان ترامپ را تشکیل می‌دهند، نفس راحتی کشیدند.  آنها به دنبال خریدارانی برای محصولات عظیم خود بودند. ممنوعیت جدید چین به سختی به آنها ضربه می‌زند چون قراردادهای خرید دانه های سویا اخیراً بسیار کاهش یافته است.

 خریداران دولتی غلات چین انتظار دارند دستور ادامه خرید زودتر صادر شود ولی پکن قصد ندارد دستورات قبلی خود را در مورد دانه های سویای آمریکا لغو کند. کمی پیش چین اعلام کرده بود حدود 10 میلیون تن خریداری کرده و حدود 7 میلیون تن دیگر هم خواهد خرید.

 شرکت کوفکو (شرکت فراوری غذای چین) و سینوگرین (شرکت ذخایر غلات چین) نظری در این مورد نداده‌اند.

 این اقدام چین می‌تواند قیمت غلات را در آمریکا کاهش دهد. قیمت دانه های سویا و ذرت آمریکا به پایین ترین حد طی بیش از 40 سال در اوایل ماه می رسید یعنی حتی پیش از آنکه ترامپ عوارض بر 200 میلیارد دلار دیگر کالاهای چینی را از 10 درصد تا 25 درصد افزایش دهد و تهدید به  گسترش جنگ تجاری به سایر واردات چینی کند.

خبر توقف خرید دانه های سویا کمی پس از دو هفته سکون در قیمت  کالاهای  مبادله شده منتشر شد. انتظار می رفت هر دو طرف طی این مدت به یک قرارداد برسند و جلوی افزایش تلافی‌جویانه عوارض گرفته شود ولی این درگیری تلخ عمیق تر شده است.

کد: 50018922

زمان انتشار: شنبه 11 خرداد 1398 12:13 ب.ظ

تعداد نمایش: 78

آخرین شماره ماهنامه آفتابگردان

آدرس: تهران- خیابان شهید مطهری - خیابان گلریز - پلاک 25 - طبقه 5

تلفن: 02188326383

فاکس: 02188326089

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انجمن صنفی صنایع روغن‌نباتی ایران بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است | کپی‌رایت © 2008- 2017.