تشریح جزییات تصمیمات جدید برای ترخیص کالاهای رسوبی در گمرک

معاون فنی گمرک ایران تصمیمات جدید برای جلوگیری از رسوب کالا در گمرکات را تشریح کرد.
تشریح جزییات تصمیمات جدید برای ترخیص کالاهای رسوبی در گمرک

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم، مهرداد جمال ارونقی در نشستی خبری با اشاره به بندهای مصوبه ترخیص کالاهای در گمرک مانده گفت: از بندهای مصوبه ترانزیت داخلی کالا به‌مقصد سایر گمرکات است که نیاز به ثبت سفارش سرزمین اصلی دارد؛ برای تسهیل ثبت سفارش و ورود مواد اولیه و واسطه‌ای با منشأ ارز حاصل از صادرات نیز مقرر شد سقف و سابقه برای بازرگانان متقاضی واردات مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید در نظر گرفته نشود و الزام به قرارداد با واحد تولیدی ضرورت ندارد.

وی با بیان اینکه "در 20 و 21 تیرماه با همراهی سازمان‌های دیگر دخیل در تجارت از بندر شهید رجایی بازدید کردیم"، گفت: رییس جمهور در دوم تیرماه دستوری درباره رسوب کالا در بنادر به وزیر اقتصاد پیرامون تشکیل کمیته بررسی صادر کرد.

معاون امور گمرکی گمرک ایران اظهارداشت: در جلسه برگزارشده دست‌کم 25 فعال اقتصادی با وزیر اقتصاد صحبت کردند و مسایلی درباره ترخیص کالا و مشکلات پیرامون آن مطرح شد.

جمال ارونقی با ابراز اینکه در آن مقطع 102 هزار کانتینر به‌عنوان رسوب کالا اعلام شد، توضیح داد: وزارت راه تعریفی دارد که اگر کالایی در حال تخلیه از کشتی است نیز رسوب عنوان می‌شود و با این فرض 102 هزار کانتینر اعلام شد.

وی افزود: مقرر شد وزارت راه در این تعریف تجدیدنظر کند، در عین حال، پیش از حضور وزیر اقتصاد، جلساتی به‌همراه نماینده بانک مرکزی با فعالان اقتصادی داشتیم و صورت‌جلسه‌ای به‌همراه وزارت صنعت، بانک مرکزی و گمرک در 13 بند ارایه شد.

معاون فنی گمرک تصریح کرد: 66 هزار کانتینر بررسی‌شده مربوط به گمرک شهید رجایی بود؛ بنابراین با دستور رییس جمهور و بررسی‌های صورت‌گرفته، عدم وجود معنادار کالا به‌عنوان رسوب در بنادر بود و وضعیت در گمرک شهید رجایی مطلوب است.

وی خاطرنشان کرد: البته در حال حاضر، 13 بند تصویب‌شده ابلاغ نشده و با نظرات وزیر اقتصاد ارایه می‌شود.

جمال ارونقی اظهار داشت: مقرر شد ترانزیت کالاهای گروه 4 به‌مقصد مناطق آزاد ممنوع باشد و همچنین کالاهای غیر گروه 4 در صورتی که معاف از ثبت سفارش موضوع تصویب‌نامه 118875 مورخ 11 آذرماه 97 باشد، به‌مقصد مناطق آزاد نیاز به ثبت سفارش نداشته باشند.

وی تأکید کرد: در عین حال، یکی دیگر از بندهای مصوبه حاکی است برای ترانزیت کالاهای غیر گروه 4 به‌مقصد مناطق آزاد در صورتی که کالا جزو ردیف کالاهای معاف از ثبت سفارش نباشد، ثبت سفارش از نوع ورود به مناطق آزاد و یا سرزمین اصلی کافی است و نیاز به ثبت سفارش دیگری ندارد.

معاون گمرک ایران ادامه داد: از بندهای دیگر مصوبه ترانزیت داخلی کالا به‌مقصد سایر گمرکات است که نیاز به ثبت سفارش سرزمین اصلی دارد؛ برای تسهیل ثبت سفارش و ورود مواد اولیه و واسطه‌ای با منشأ ارز حاصل از صادرات نیز مقرر شد سقف و سابقه برای بازرگانان متقاضی واردات مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید در نظر گرفته نشود و الزام به قرارداد با واحد تولیدی ضرورت ندارد.

وی اضافه کرد: بحث بعدی که مطرح است این‌که قبل از تحریم‌ها در اجرای قانون مقررات صادرات و واردات به‌عنوان نمونه ابزاری در اختیار گمرک بود که می‌شد نسبت به ترخیص بدون ثبت سفارش اقدام کرد. ملاحظه بانک مرکزی و وزارت صنعت این است که حتماً باید ثبت سفارش و یا ثبت آماری صورت بگیرد.

جمال ارونقی گفت: در این زمینه مقرر شد برای واردات کالاهای موضوع بند یک ماده 38 از معاونت حقوقی ریاست جمهوری استعلام شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از بندهای مصوبه 3 دستگاه گمرک، وزارت صمت و بانک مرکزی درباره ضایعات مناطق است که امکان ورود به کشور را ندارد و این قبیل اقلام در گمرکات دپو شده و اجازه ترخیص ندارد. طبق مصوبه جدید وزارت صمت مکلف شد یک بند ذیل بند 9 ماده 38 آیین‌نامه مقررات و صادرات بدون انتقال ارز تحت عنوان ضایعات خارج شود، ایجاد کند.

جمال ارونقی تأکید کرد: در مصوبه دیگری، کالاهایی که کنار کالای اصلی به‌عنوان مجانی، هدیه یا اقلام بسته‌بندی به‌صورت غیرمتعارف ارسال می‌شود، باید به ثبت سفارش کالای اصلی اضافه شود و وزارت صمت باید در این زمینه تعیین تکلیف کند.

معاون امور گمرکی گمرک ایران افزود: در بند 7 مصوبه مقرر شد صورت‌جلسه 27 اسفند 97 گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت تا نیمه مردادماه سال جاری عملیاتی شده و ارتباط ثبت سفارش با گمرک قطع شود.

وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در زمان تخصیص ارز، اعتبار کارت بازرگانی را کنترل می‌کند و این از دیگر مصوبات کمیته بوده است.

معاون گمرک ادامه داد: بند بعدی درباره کسر تخلیه و اضافه تخلیه است و قبلاً منفی یک یا مثبت یک درصد اختلاف وزن اعمال می‌شد که در برخی کالاها قابل اعمال نیست و در تأمین ارز نیز بانک دچار مشکل می‌شود، این مسئله باعث انباشت پرونده‌ها شده بود و کمیته‌ای در این زمینه برای بررسی تشکیل خواهد شد.

ارونقی ابراز کرد: رییس جمهور پس از ارایه این مصوبات به وزیر اقتصاد دستور داد تا حصول نتیجه، عملیاتی شدن مصوبات را با همراهی دستگاه‌ها دنبال کند.

معاون گمرک ایران تصریح کرد: تصمیماتی نیز درباره جلوگیری از ایستایی کالاهای وارداتی در گمرکات به‌ویژه کالاهای اساسی گروه یک و دریافت مابه‌التفاوت گروه یک و دو کالایی اتخاذ شد که وزارت صمت باید پیگیری کند.

17هزار تن گوشت در بندر شهید رجایی موجود است

وی با اعلام اینکه در حال حاضر 17 هزار تن گوشت در بیش از 900 کانتینر در بندر شهید رجایی موجود است، گفت: 30 تا 40 هزار کانتینر کالا مربوط به گروه 4 کالایی است که به سازمان اموال تملیکی برای فروش ارایه شد.

کد: 50019215

زمان انتشار: یکشنبه 30 تیر 1398 02:56 ب.ظ

تعداد نمایش: 9

آخرین شماره ماهنامه آفتابگردان

آدرس: تهران- خیابان شهید بهشتی- خیابان پاکستان-کوچه 14- پلاک 4

تلفن: 02188737614

فاکس: 02188754615

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انجمن صنفی صنایع روغن‌نباتی ایران بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است | کپی‌رایت © 2008- 2017.